Thursday 21st February 2019,
Ramazan İKİLİ

Herkül geçti bu topraklardan, Yason Yarımadası

Herkül geçti bu topraklardan, Yason Yarımadası

Yason Fatsa-Ordu arasındaki sahil yolu üzerinde bulunan bir yarımadadır. Dünya çapında Citta slow (sakin şehir) şehirlerinin arasında bulunan Perşembe ilçesi sınırlarının içerisinde bulunuyor. Ada adını Altın Post Mitinden alıyor. Ancak yazıktır ki bu da diğer mitler gibi unutulmak üzere.

1Çünkü; o kadar üşengeç bir milletiz ki gezmeye gittiğimiz yerlerdeki anıtları okumaya üşeniyoruz. Anıtlardaki yazıların fotoğraflarını çekip fotoğraf arşivimizde saklıyoruz. Ama yine de okumuyoruz.

Çünkü; üniversitede Mitoloji dersine giren hocalar dersleri umursamıyor. Vize, final sorularını çocuklara verip çalışın diyorlar. İletişime giriş gibi boş bir sürü dersi dinlemek zorunda bırakıyorlar sizi ama mitoloji gibi bir derse girmeye üşeniyorlar çoğu zaman.

Altınpost Efsanesi

phrixos_und_helleKral Athamas’ın Phriksos adında bir oğlu ve Helle adında bir kızı vardır. Kral ikinci kez evleniyor ve üvey anne bu çocuklara iyi davranmıyor. Nesillerdir aynı sorun. 🙂 Neyse bu üvey anne çocukları öldürmeye kadar ilerletiyor durumu. Çocukları kurban edeceğiz ayağına tam keseceklerken Zeus olaya el atıyor. Gökten altın postu olan bir Koç iniyor. Phriksos ve Helle bu koça binip kaçıyor. Ne yazık ki Helle tam Çanakkale boğazını geçerlerken koçtan düşüyor. O nedenle Çanakkale Boğazına Yunanlar Hellespot adını vermişler. Antik yunanla ilgili mitlerde o isimle yer almış ve sanırım halen o şekilde kullanılıyor. Neyse bu bizim Phriksos şu anda Gürcistan’ın Karadenize kıyısı olan bir yere gidiyor. Kolkhis toprakları diye bilinen bu yerin kralı bizim oğlana iyi bakıyor. Kızıyla evlendiriyor. Phriksos’da ölümden kurtulduğu için koçu Zeus’a kurban ediyor. Postunu da Arese adanmış kutsal bir koruluğa koyuyorlar. Hiç uyumayan devasa ejderhamız da bu postu koruyor.

argon-gemisi
Bu olaylar olduğu sırada Teselya’daki (yunanistanın o zamanki 13 yerleşim yerinden birisi) Loskos Kralı
Aison’un pezevenk kardeşi tahta el koyuyor. Bu
Aison’un bir oğlu var. Adı İason yani Yason. Yalnız çocuk ve babasının ismi çok yaratıcı bence. Aison ve İason. İason büyüyor ve amcasının karşısına dikiliyor. Tahtını geri istiyor. Amcası işi yokuşa sürüyor ve başaramayacağını düşünerek Kolkhis’teki altın postu getirirse tahtı vereceğini söylüyor.

 

images                                İason gözünü karatıyor ve bir gemi yaptırıyor. Bu geminin adını argo koyuyorlar. Hızlı anlamına geliyormuş argo. Gemiyi yapan ustanın adı da Argos. Geminin tayfasına da Argonautlar deniliyor. Argonath ayrıca Yüzünlerin Efendisinde Anduin nehri üzerinde devasa İsildur ve Anarion heykelleridir. Gondor’un kuzey sınırını oluştururlar ve anlamı ‘iki asil taş’ demektir. Bu Argogemisinde bizim nam-ı diğer Herakles yani Herkl’ümüz de bulunuyor. Üstelik bu olay sanırım Herkül dizisinin bir bölümüne konu olmuş.

Neyse bu babayiğit elemanlar Kolkhis’e varıyorlar. Burada devreye Eros giriyor. Romantik, işsiz ve insanlara acı çektirmeyi seven Eros okunu Kolkhis Kralı Aetes’in kızı Media’ya saplıyor.(burada anlatım bozukluğu yapmış olabilirim) Kız Aison’u görür görmez kendinden geçiyor. Tabi Media’da büyücü, şifacı da diyebiliriz. Simyacı da. Güzel de kız. Yani on parmağında on marifet var kızımızın. Ama o baba var ya o baba. İason’a çok zorlu görevler vermiş Kral. O görevleri yaparsa altın postu alacakmış.

  • Ateş Püskürten öküzleri yen.
  • Ejderhayı öldür. Ejderhanın dişlerini toprağa dik ve çıkan yeni savaşçıları da öldür.

İason görevleri Kralın kızı Media’nın yardımı sayesinde başarıyla bitiriyor. Ancak Kral durumu öğreniyor ve postu vermiyor. Durum bu şekilde olunca Media postu koruyan ejderhayı uyutuyor ve bizim İason postu alıyor. Kızı da alıyor dönüş yoluna koyuluyorlar. Giresun adaları kıyısında büyük savaşlar oluyor. Bizimkiler direniyorlar. Tabi bu bizim yason yarımadasında kamp yapıyor bunlar. 🙂  Yason burnu adını buradan alıyor. Bu nedenledir ki Yason burnu define arayan insanlar tarafından çok hırpalanmış.

Neyse bu bizim İason tahtı alıyor. Media ve İason’un 2 çocuğu oluyor. Sonra bu İason gidip başka kralın altin-postkızıyla evleniyor. Bizim gariban Media’nın suçu ney? Hep bu Eros yaktı bu kızın başını. Media krize giriyor ve kendi çocukları ile birlikte İason’un yeni eşini öldürüp kaçıyor.

Efsane bu şekilde. Yani bu efsanenin farklı anlatımları da var. Ben birden fazla kaynaktan faydalandım. Efsanenin kısa bir versiyonu Yason burnuna girişte küçük bir anıt şeklinde bulunuyor.

Her ne kadar efsane olsa da, efsaneler yaşanmış hikayelerin abartılmış halidir. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz 😀 Hiçbir şey tesadüf değildir. Mesela Kolkhis toprakları altının bol olduğu zengin topraklarmış. Akarsulara hayvan postları koyup altın tozlarını topluyorlarmış. Altın koç olmasının da bir nedeni var yani.

Media hakkında yaptığım araştırmada ortak bir görüşe varıldığını fark ettim. Media akıllı, zeki, simyacı ve çok güzel bir prensesmiş. Dedeside Güneş tanrısı kızımızın. Daha ne olsun ?  Media’nın büyü kitabı var Medisin adında. Günümüzde tıp ve eczacılıkta kullanılıyor.

Yason Kilisesi

Yason burnunda birde kilise bulunuyor. Bu kiliseyi 1868 yılında Rumlar yapmış. Kilise karadeniz bölgesinde deniz kenarındaki tek kilise olma özelliğini taşıyor.

 

3 4

5 6

Birde şöyle en bakımsızından bir deniz fenerimiz mevcut.

7

 

9Eskiden buralar kalabalık değildi. Eskiden derken çokta eski değil. Şöyle bir 5 yıl önce gittiğinizde boş bile bulabilirdiniz belki. Ancak artık Yason’u boş bulmak imkansız gibi. Yerli ve yabancı bir sürü gezgin insanın durağı olmuş durumda Yason. Durum böyle olunca yerli insanımız hemen harekete geçmiş. Fenerin altında bir tane seyyar çaycı amcamız ve yanında gözlemeci teyzemiz var.

Kilisenin yanında hediyelik eşyalar satan ablayı da unutmayalım. Bölgeye vakit öldürmeye gelen balıkçı arkadaşlar da mevcut. Vakit öldürmeye diyorum çünkü kayalık bir bölge. Gerçekten balık tutmak isteyen bir insanın tercih etmeyeceği bir mekan. Aynı zamanda bölgede kamp yapan insanlara rastladım ve buraya yazıyorum ki bende yapacağım. Yazımı son bir fotoğrafla noktalayayım. Ortam güzel, gelsenize 🙂

8

 

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Basit istekleri olan basit bir adamım.

Leave A Response