Thursday 21st February 2019,
Ramazan İKİLİ

Terzi Fikri

ramazanikili 22 Mayıs 2016 yazıyorum Terzi Fikri için bir yorum
Terzi Fikri

İnsanlara Orduluyum dediğimde aldığım ilk tepki Fatsa’dan mısın oluyor. Fatsa’nın adı bu kadar biliniyorsa insanlar tarafından sahilinin çok güzel olmasından değil. Terzi Fikri sayesinde. Öncelikle şunu söyleyeyim. Ben bu yazıyı bloklardan okuduğum kadarıyla yazıyorum. Bir sürü web sitesinde gezdim. Yani kaynağım internet. Yani yanlışım olursa düzeltin beni. Ayrıca beni tanıyanlar bilir siyasetle alakam yoktur. Vatanını milletini seven bir bireyim sadece. Bu yazıyı yazma nedenimde merak etmem aslında. Fark ettiyseniz sitemde bir tane bile reklam yok. İstesem alırdım ama almadım. Burası benim arada kafa dağıtmak için aklıma geleni veya merak ettiğim şeyleri yazdığım bir ortam. Terzi Fikrinin de hayatı çok ilgi çekici. Ayrıca bence Fatsalıların unutmaması gereken bir insan.

Şimdi Terzi Fikri’nin gerçek adı Fikri Sönmez’dir. Size vikipedi gibi şurada doğdu burada öldü, şu partiye katıldı demeyeceğim. Her zamanki gibi yorumlayarak aklıma gelen şeyleri yazacağım. 1938 yılında Fatsa’nın kabakdağı ilçesinde doğmuş Terzi Fikri. Terzi olduğu için böyle lakap takılmış doğal olarak. Bu şekilde ona ilk olarak Tercüman gazetesi hitap etmiş. O da tercüman gazetesine hitaben şöyle demiştir;

Açıklamak isterim ki, ben otuz yıla yakın geçimimi terzilik mesleğimle sağlamaktayım. Bana terzi diye hitap edilmesi beni küçültmez, aksine yüceltir. Ben adı geçen gazetenin yöneticileri gibi ülkemde Amerikan emperyalizminin borozanlığını yapıpta onlara kiralanmadım. Bu gazetenin terzilik mesleğini ve terzileri küçük görmesi, şahsımda ülkemdeki tüm sanatkarlara, alınteri ve göznuru döken milyonlarca emekçiye bir hakarettir.

Bu sözlerden sonra Can Yücel Terzi Fikri için şu dizeleri yazmıştır.

“Her seçim döneminde

Göğünü yitirmiş bir ay gibi Karadeniz’e düşerim

Ilık bir düş vaktine dönüşür Fatsa

Gözlerimin tuzu Karadeniz’e

Karadeniz gözlerime dolar

Ağzım dilim dudaklarım arar

Ben Fikri’yi ararım.”

Bu sözlere katılmayanın çıkacağını pek düşünmüyorum. Terzilik gerçekten kutsal bir meslek. Mesleklerin hepsi önemli tabi ama terzilik, berberlik vs. bunlar ayrı bir özel bence.

Terzi Fikri bağımsız olarak seçimlere katılmış ve belediye başkanı olmuştur Fatsa’da. Halkın desteğiyle kazanmıştır seçimleri. Seçimleri kazandıktan sonraki ilk kampanyası ‘çamura son’ olmuştur. Fatsa’nın çamurlu yolları o yıllarda bir çok insanı hastalıktan kırmıştı.

s-4a1bb37c908f6afa9df477096d6c029a79d932cbs-a6194f0392971c52693f43178a97bf9c0a045743

 

 

 

 

 

Altyapı yetersizliği, kanalizasyonun doğru bir şekilde salınamaması kolera gibi hastalıkların baş göstermesine neden olmuştur.

 

s-961894c4d518ebe6d32e8c3f356d32c110fe2630Terzi Fikri bunu düzeltiyor. Sonra bir şenlik düzenleniyor. Halk dilediğince eğleniyor, kopuyor.

Terzi Fikri Fatsa’yı yönetirken aldığı kararları halktan oluşan bir heyetle birlikte alıyor. Zaten mezar
tasında Ben ne yaptıysam halkım için, halkımla birlikte yaptım yazıyor.

 

Çorum’u Bırakın Fatsa’ya bakın

Süleyman Demirel o sıralarda başbakan. Çorum’da alevilere yönelik katliam yapılmaktaydı. Yani kaynaklarıma göre öyle yazıyor. Süleyman Demirel o durumdayken Çorum’u bırakın, Fatsa’ya bakın demiştir. Zaten bu adamın sözlerine hastayım. Eminim kurduğu bir kaç cümle hepinizin aklındadır.

Fatsa solun simgesi olmuştur o zamanlar. Tabi durum bu şekilde olunca bayağı dikkat çekmiştir. Süleyman Demirel’in sözlerinden de anladığınız gibi.

11 Temmuz 1980 yılında ilçeye yapılan nokta operasyonuyla Terzi Fikri gözaltına alındı. Operasyonu Kenan Evren yönetmiştir. Kenan Evren Terzi Fikri hakkında şöyle demiştir;

Orada Terzi Fikri diye biri çıkmış. Devlet benim diyor. Komite kurmuş. Fatsa’yı o komite yönetiyor. Ne yapılıp, yapılmayacağının kararını halk veriyor. Veya halk adına o komite. Yani kararı devlet vermiyor. Devlet otoritesi sıfır. Devletin kanunları Fatsa’da işlemiyor.

4 Temmuz 1985 günü cezaevinde kalp krizi sonucu ölmüştür. Yazıma Can Yücel’in şu dizeleriyle devam etmek istiyorum;

Terzi Fikri öyle bir giysi dikti ki Fatsa’ya

O Gürcü öyle bir gürledi ki arkadaşlarıyla

Noktalar, noktalı virgüller, askeri operasyonlar

Kimseler çıkaramaz Fatsa’nın sırtından!

Emek hakkının sımsıcak çıplaklığını

 

 

 

 

 

 

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Basit istekleri olan basit bir adamım.

1 Comment

  1. Emre 22 Mayıs 2016 at 9:08 PM

    Güzel yazı olmuş. Yazdıklarına bir kaç şey eklemek istiyorum ben de. Fatsa’da sağcısı, solcusu Terzi Fikri’yi destekler hale gelmiştir o dönemde. Fatsa’nın bütün parti başkanları, ileri gelenleri Fatsa’ya operasyon düzenlenecek bir durum olmadığını, herkesin yaşadıklarından memnun olduğunu devlete iletse bile, yapılan operasyon engellenememiştir. Ayrıca sosyalist rejimin uygulandığı ilk ve tek belediyeydi Türkiye’de. Ta ki son belediye seçimlerine kadar. Ovacık’ta sosyalist rejimi destekleyen bir parti başa gelince tek olma özelliğini yitirmiştir. Böyle bir ilçeden senelerdir büyük çoğunlukta sağ partiye oy çıkması da çok ilginç bence.

Leave A Response