Thursday 21st February 2019,
Ramazan İKİLİ

Ucuz Yollu Makro Fotoğrafçılık

Ucuz Yollu Makro Fotoğrafçılık

Önsöz(!)

Merhaba blogcan. Uzun zamandır görüşemiyoruz farkındayım lakin çok ekşınlı bir yıl geçirdim. Son 1 yılda 10 farklı ev 7 farklı iş değiştirdim. Bolu – Ordu – İstanbul arasında bir gelgit içerisindeydim. Tam İstanbul’a geri döndüğümde ise 2 aylık bir Türkiye turuna çıktım. Hız sınırını hiç aşmadım lakin 180 de bastım. Arabayı denemek amaçlı tabiki. Çok otostop çektim. Kaza yaptık. Emniyet kemeri takılıydı ufak sıyrıklarla atlattık. O kemer neymiş lan öyle. Drone uçurdum. Boztepeden paraşütle atladım. Okumamama rağmen 5 tane kitap satın aldım. Sadece içim rahat etsin diye. 1 müzik seti (plaklı, kasetli falan eski model) 1 tane radyolu hoparlör satın aldım. 1002 harikasınız. 360 video çektik bir abiyle. Güzel bir tecrübe. Yabancı bir ev arkadaşım oldu. Eduardo. whats app man. Bir kafede satrançta iddialı birini yendim ve tüm egosunu dağıttım. Çok güzeldi. 🙂 Fena dağıldığım anlar oldu çok eğlendiğimde. Ve daha yazamadığım bir kaç birşey daha 🙂

Yani anlayacağın yoğundum bayağı. Neyse şimdi konumuza dönelim. 

Ucuz yollu makro fotoğrafçılıktan kastım uzatma tüpü ve ters bağlama aparatı ile fotoğraf çekmek. Fotoğraflarda(altta)  gördüğünüz küçük, şirin metalcikler. 30 tl civarında bunlar. Ülkede zam gelmeyen nadir şeylerden. 2 yıl önce de fiyatları aynıydı yanlış hatırlamıyorsam.

tüp1 tüp2 ters

İlk iki fotoğraf uzatma tüpü. Bayağı boru gibi birşey gördüğünüz gibi. Lens ile makine arasına takılıyor ve lensin bir büyüteç görevi görmesini sağlıyor. 3. fotoğraftaki de ters bağlama ataptörü. Lensi makineye ters bağlıyoruz bunun sayesinde. Lens aynı şekilde büyüteç oluyor. Tabi çok dikkat etmek lazım lensi kirletmemeye. İlkokul fizik dersinde gibi hissettim kendimi.

Ben daha çok uzatma tüpünden bahsedeceğim çünkü diğerini açıkçası 1 kere denemek için kullanmıştım. 

Boşuna ucuz değil bu uzatma tüpü. Diyafram ayarını kullanamıyorsunuz. Otomatik netlemeniz de iptal oluyor. Çünkü lensle makine arasında bağlantı yok aslında. Bu bayağı ilkel bir şey yani. Bu durum fotoğraf çekimini çok zorlaştırıyor. Birde böcek çekiyorsunuz hareket ediyor pezevenkler. Yani işiniz zor. Zor olanda bence eğlencelidir. Bu şartlarda güzel bir fotoğraf yakaladıktan sonra aldığınız mutluluk paha biçilemez belki de. Tam manuelsiniz neredeyse.

1 2 3 4

  • Gördüğünüz gibi ilk başlarda yaşadığım en büyük problem netleme olmuştu. Işığı da ayarlayamadığım zamanlar oluyordu ama ışık bir kaç denemeden sonra düzeliyordu. Netleme en çok zorlandığım bölümdü.

 

Sabır bu şekilde fotoğraf çekerken en çok iht9iyacımız olan şey. 2 saat elimde makineyle fotoğraf çekmeye çalıştığımı biliyorum. Ben tripot hiç kullanmadım fotoğrafları çekerken. Hep güneşli havada çıktım. Güneş yoksa uzatma tüpüyle çok zaman kaybetmeyin derim. Yine iso yükseltip siyah beyaz farklı fotoğraflar çekebilirsiniz tabiki ama güneş yoksa kaliteli, renkli bir fotoğraf çekemezsınız bu tüple. Tabi makineden makineye de değişebilir durum. Benim makinem Canon 650D.

Güneş varken çıkın. Pozlama süresini 400 falan yapın. İsoyu 1600’e kadar çıkarabilirsiniz ışık durumuna göre. Bu pozlama süresini arttırabilirsiniz harekete göre. Hava güneşli olduğu için vizörden bakışınız da zor olacak. Onu da yeri geldiğinde çeke çeke değiştireceksiniz. Zaten birkaç fotoğraftan sonra ayarı çözersiniz. Gerisi tamamen kovalama.

Çiçek çiçek gezen arının peşinde az koşmadık biz elimizde makineyle. 🙂

 

Örümcek ve arı her zaman favorim olmuştur. 

6. 5. 7. 8.

Bu uzatma tüpü lens için ve makine için zararlı diyenler var. O konuda çok birşey söyleyemem açıkçası. Benim makinemde şu ana kadar gözle görülür birşey olmadı. Ama illaki zararlıdır herhalde…

Bonus

Yandaki fotoğrafı bu iki tüpü kullanarak çektim. İkisine de bonusaynı anda kullanınca mikroskop gibi oluyor makine. Eğer çekiminizi stüdyo ortamında, ölü bir böcek üzerinde yapmıyorsanız çok zor bir teknik. Bu fotoğrafı birçok denemenin ardından çekmiştim. Daha sonra baktım hem makineye eziyet hem bana eziyet bir daha bu şekilde fotoğraf çekmedim.

 

 

  • Fotoğraflar bana ait. Orjinal fotoğraflar renk dahi atmadım.

Like this Article? Share it!

About The Author

Basit istekleri olan basit bir adamım.

Leave A Response