Thursday 21st February 2019,
Ramazan İKİLİ

Yıldırım fotoğrafı nasıl çekilir?

Yıldırım fotoğrafı nasıl çekilir?

Birkaç gün önce yıldırım fotoğrafı çektim ve instagramda paylaştım. Olumlu yorumlar aldım. Bazı arkadaşlarım bana yıldırım fotoğrafı nasıl çekiliyor diye sordular. Hatta birisi tam olarak; ‘çok hızlı oluyor nasıl çekiyorsun onları ?’ diye sordu. Bunun üzerine bunu yazayım dedim.

Elinizdeki ekipmanın değerini bilin. Dergilere aldanmayın

Öncelikle şuna değinmek istiyorum fotoğrafçılık kitaplardan veya dergilerden öğrenilecek bir şey değildir. Öğrenmek istiyorsanız pratik yapmak zorundasınız. Yanlış anlaşılmasın dergilerden öğrenilmez dedim ama dergi okumayın demek istemedim. Dergi okuyun. Ben çok site11okuyorum. Mesela Digital SLR Photography dergisinin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ufkunuzu açıyor. Farklı insanların bakış açılarını görüyorsunuz. Reklama girdi biraz ama şimdi de biraz eleştirceğim. O dergi ve diğer dergileri aldığınızda şununla karşılaşırsınız. Bir sürü ekipman vardır. Yıldırım fotoğrafı çekmek için sensörler vs. Birde öyle fotoğraflar koyarlar ki dergilere o ekipmanı almak istersiniz. Adam der ki alttan alttan bak dostum böyle bir fotoğraf çekmek istiyorsan bu ekipmanı almalısın. Çoğu insan alır da hiç düşünmeden. Yazdıkları şeyler doğru ama abartıyorlar emin olun. O ekipmanların hepsine ihtiyacınız yok. Kpss kitaplarını tripot olarak kullandığım oldu benim.

Şimdi asıl olayımıza gelelim. Yıldırım fotoğrafı çekmek için basit bir tripotunuz ve manuel modda çekim yapabilen bir makineniz olması yeterlidir.

site 2

Sağlam bir ayakkabınız olsun. Çünkü gece uzun.

Öncelikle açık bir alana gidin. Çantanızda daima poşet bulundurun. Aynı zamanda bez falanda bulundurun. Havaya bakın yıldırımlar hangi tarafta çok oluyor, fırtına hangi yöne yöneliyor. Ve tripota sabitleyip gözünüze kestirdiğiniz bir alanı kadrajınıza alın. İso daima 100’de olsun. Ful manuel çalışıyoruz unutmayın. Diyafyarımınız 10 olabilir. Enstantane de 10 olsun. Calvin ayarının 6000’de kalsın. Ya da 5200. 5200 diyorum çünkü Ordu’nun plakası 52 olduğu için hep bir sempati beslemişimdir ona. Neyse bu Calvin ayarını vermek istediğiniz etkiye göre değiştirebilirsiniz. Ama bu sizin ilk çekiminiz ise benim dediklerimi uygulayın pişman olmazsınız. Uzun pozlama yapıyorsunuz dolayısıyla makinenizin sabit durması lazım. Çok hafif bir sallanma her şeyi mahfeder. O yüzden kumandanızın olması iyi olur diyenler olacak size. Ama bence hiç gerek yok. Makinenizin zamanlayıcı ayarlarına giriyorsunuz ve 10 saniyeyi seçiyorsunuz. 10 tane fotoğraf çek diyorsunuz. Yani 10 sn. sonra çekime başla 10 tane fotoğraf çek diyorsunuz makineye. Ki benim makinem ona daha çok Jennifer diyorum Canon Eos 650D ve onda bile o ayar var.

Şimdi yaptıklarımızı gözden geçirelim.

site 3Pozlama süreniz 10 sn ve makineye 10 tane fotoğraf çek dediniz. Yani makine 100 saniye boyunca fotoğraf çekecek. Ve siz başında heyecanla bekleyeceksiniz. Yağmur yağıyorsa makineye siper olacak onu rüzgarın sallamasına engel olacaksınız. Netleme olayını da unutmadan hemen söyleyeyim. Kadrajınızı aldığınız tarafta illaki uzakta bir ışık falan vardır. Sokak lambası vs. Manuel modda o ışığa göre netleme ayarınızı yapın. Emin olun netlik sıkıntısı yaşamazsınız. Ben 650 D kullanıyorum ve lensim 18-55 kit lens. Bu ayarlarla çok rahat yıldırım fotoğrafları yakaladım.

Tek karede bir sürü yıldırım istiyorsanız Photoshop kurtarır.

Bunun dışında size daha çok yıldırım yakalamak için enstantanenizi 30 yapın diyenler olacak. Ama öyle olduğunda çok ışık aldığı için makineniz yer yer patlamalar şekillerde belirsizlikler olabilir. Tabiki sizin tercihiniz, saygı duyarım. Ama size farklı bir seçenek sunmak istiyorum. Zaten yaptığınız çekimde aynı tarafa sabitlediğiniz için makineyi orada çektiğiniz farklı yıldırımları Photoshop’tan Marge to Hdr Pro seçeneğiyle tek fotoğrafta çok rahat birleştirebilirsiniz. İşlemi yapmak adını yazmaktan daha kolay emin olun. Ben doğallıktan yanayım ama dediğim gibi herkesin kendi tercihi.

Bildiklerimi paylaşmak istedim. Atladığım bir nokta var mı bilemiyorum şuan. Eğer varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. Yardımcı olurum.

*sayfadaki tüm fotoğraflar bana aittir.

 IMG_3379 (1) copy

 

Like this Article? Share it!

About The Author

Basit istekleri olan basit bir adamım.

Leave A Response